
KEMET
Product No:
PEG227MLP4160QE4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1600UF 63V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.631
6.631
10
5.8957
58.957
43
5.158718
221.824874
86
4.716532
405.621752
473
4.053289
1917.205697
946
3.758504
3555.544784
2408
3.684812
8873.027296
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PEG227 |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 1600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.717" Dia x 1.366" L (18.20mm x 34.70mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.345 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.7 A @ 5 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 55mOhm @ 100Hz |