PESC-02-12-02-01-L-RA-SD
Samtec Inc.
Product No:
PESC-02-12-02-01-L-RA-SD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.100" POWERSTRIP/40 A SIGNAL/PO
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series PowerStrip™ 40 PESC
Package Tray
Features Threaded Insert
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 4
Pitch - Mating -
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PESC-02
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 16 (12 + 4 Power)
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.097" (2.47mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C