
KEMET
Product No:
PFR5151J400J11L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 150PF 5% 400VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.87495
8.7495
50
0.75867
37.9335
100
0.656545
65.6545
500
0.496033
248.0165
1000
0.437674
437.674
2500
0.4085
1021.25
5000
0.393908
1969.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PFR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 150 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | PFR5 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |