
KEMET
Product No:
PFR5221J1000J11L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.8759
8.759
50
0.75943
37.9715
100
0.657115
65.7115
500
0.496527
248.2635
1000
0.438112
438.112
2500
0.408899
1022.2475
5000
0.394298
1971.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PFR |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 220 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | PFR5 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |