Home / Film Capacitors / PFR5221J1000J11L4BULK
PFR5221J1000J11L4BULK
KEMET
Product No:
PFR5221J1000J11L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1826
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series PFR
Package Box
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 220 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Base Product Number PFR5
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C