
KEMET
Product No:
PFR5221J100J11L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 220PF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
0.88255
8.8255
50
0.76513
38.2565
100
0.66215
66.215
500
0.50027
250.135
1000
0.441418
441.418
2500
0.411986
1029.965
5000
0.39728
1986.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PFR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 220 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | PFR5 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |