Home / Film Capacitors / PFR5472F63J11L4BULK
PFR5472F63J11L4BULK
KEMET
Product No:
PFR5472F63J11L4BULK
Description:
CAP FILM 4700PF 1% 63VDC RADIAL
Payment:
In Stock : 2286
Series PFR
Package Box
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Capacitance 4700 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Base Product Number PFR5
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C