
KEMET
Product No:
PFR5472F63J11L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 1% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.0849
10.849
50
0.94031
47.0155
100
0.813675
81.3675
500
0.614783
307.3915
1000
0.54245
542.45
2500
0.506293
1265.7325
5000
0.488205
2441.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PFR |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | PFR5 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |