
KEMET
Product No:
PHE426DJ6120JR05
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.48165
4.8165
50
0.38532
19.266
100
0.33022
33.022
500
0.261421
130.7105
1000
0.220144
220.144
2500
0.206388
515.97
5000
0.192632
963.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE426 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.12 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | PHE426 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |