
KEMET
Product No:
PHE426HF7330JR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.123
4.123
10
3.70785
37.0785
40
3.213138
128.52552
198
2.80116
554.62968
594
2.306856
1370.272464
990
2.142079
2120.65821
2574
2.100878
5407.659972
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE426 |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm) |
| Base Product Number | PHE426 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.886" (22.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |