
KEMET
Product No:
PHE426HJ6220JR05
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.75715
7.5715
50
0.65588
32.794
100
0.56753
56.753
500
0.42883
214.415
1000
0.378376
378.376
2500
0.353153
882.8825
5000
0.340537
1702.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE426 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Base Product Number | PHE426 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |