
KEMET
Product No:
PHE448RB4330JR06
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.32335
13.2335
50
1.15482
57.741
100
1.010515
101.0515
500
0.769899
384.9495
1000
0.673664
673.664
2500
0.64961
1624.025
5000
0.625546
3127.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE448 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) |
| Base Product Number | PHE448 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |