
KEMET
Product No:
PHE448SB4150JR06
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.18465
11.8465
50
1.02657
51.3285
100
0.888345
88.8345
500
0.671213
335.6065
1000
0.592249
592.249
2500
0.552767
1381.9175
5000
0.533026
2665.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE448 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1500 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) |
| Base Product Number | PHE448 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |