
KEMET
Product No:
PHE450MB5220JR06
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.81985
8.1985
50
0.71079
35.5395
100
0.61503
61.503
500
0.464721
232.3605
1000
0.410039
410.039
2500
0.382708
956.77
5000
0.369037
1845.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |