
KEMET
Product No:
PHE450MK3560JR05
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 560PF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.44365
4.4365
50
0.35492
17.746
100
0.30419
30.419
500
0.240825
120.4125
1000
0.202796
202.796
2500
0.190124
475.31
5000
0.17745
887.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 560 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |