
KEMET
Product No:
PHE450PB5220JR06
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.90155
9.0155
50
0.78166
39.083
100
0.6764
67.64
500
0.511043
255.5215
1000
0.450918
450.918
2500
0.42086
1052.15
5000
0.405821
2029.105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |