
KEMET
Product No:
PHE450RD5470JR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
1.9
19
40
1.65775
66.31
216
1.450555
313.31988
648
1.105192
716.164416
1080
0.967043
1044.40644
2592
0.932501
2417.042592
4968
0.897968
4461.105024
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |