
KEMET
Product No:
PHE450RF6150JR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3795
4.3795
10
3.534
35.34
50
3.03943
151.9715
100
2.756805
275.6805
500
2.04991
1024.955
1000
1.908531
1908.531
2500
1.837851
4594.6275
5000
1.802502
9012.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Bag |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.886" (22.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |