
KEMET
Product No:
PHE450XD5100JD15R06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 3KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.439
3.439
10
2.77305
27.7305
50
2.38507
119.2535
100
2.163245
216.3245
500
1.608597
804.2985
1000
1.497656
1497.656
2500
1.442186
3605.465
5000
1.414455
7072.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE450 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | PHE450 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) |
| Voltage Rating - DC | 3000V (3kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |