
KEMET
Product No:
PHE840MK5220MK03R17
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.399
3.99
50
0.30153
15.0765
100
0.262675
26.2675
500
0.194579
97.2895
1000
0.165395
165.395
2500
0.155667
389.1675
5000
0.145939
729.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE840M |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | PHE840 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |