
KEMET
Product No:
PHE840MK5470MK04R17
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 760VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.45885
4.5885
50
0.36727
18.3635
100
0.31483
31.483
500
0.249204
124.602
1000
0.209864
209.864
2500
0.196745
491.8625
5000
0.183626
918.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE840M |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | PHE840 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |