
KEMET
Product No:
PHE840MY7100MD16R06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 20% 760VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0615
2.0615
10
1.67105
16.7105
50
1.45806
72.903
100
1.27585
127.585
500
0.972097
486.0485
1000
0.850573
850.573
2500
0.820202
2050.505
5000
0.78982
3949.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE840M |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | PHE840 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |