
KEMET
Product No:
PHE844RD6150MR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.15UF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
10
1.2711
12.711
40
1.102
44.08
308
0.847628
261.069424
616
0.72047
443.80952
1232
0.635712
783.197184
2464
0.593342
1461.994688
4928
0.572147
2819.540416
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE844 |
| Package | Tray |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | PHE844 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |