
KEMET
Product No:
PHE844RD6220KR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.53995
15.3995
50
1.34406
67.203
100
1.1761
117.61
500
0.896097
448.0485
1000
0.784082
784.082
2500
0.756086
1890.215
5000
0.72808
3640.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE844 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | PHE844 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |