
KEMET
Product No:
PHE844RF6330MR06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.04665
30.4665
40
2.619862
104.79448
171
2.376226
406.334646
513
1.766924
906.432012
1026
1.645068
1687.839768
2565
1.584134
4063.30371
4959
1.553668
7704.639612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE844 |
| Package | Tray |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm) |
| Base Product Number | PHE844 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.906" (23.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |