
KEMET
Product No:
PHE844RF6680MR30L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5695
4.5695
10
4.1116
41.116
40
3.56345
142.538
126
3.1065
391.419
504
2.558312
1289.389248
1008
2.37558
2394.58464
2520
2.329894
5871.33288
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE844 |
| Package | Tray |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm) |
| Base Product Number | PHE844 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |