
KEMET
Product No:
PHE850EA4100MA06R17
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 20% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.37905
3.7905
50
0.28671
14.3355
100
0.249755
24.9755
500
0.184984
92.492
1000
0.157244
157.244
2500
0.147991
369.9775
5000
0.138748
693.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE850 |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | PHE850 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |