PHT0805Y1001BGT
Vishay Sfernice
Product No:
PHT0805Y1001BGT
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.06W 0805
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series PHT
Package Tape & Reel (TR)
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±0.1%
Resistance 1 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.06W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 215°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±15ppm/°C