PIC12F629-E/SN
Microchip Technology
Product No:
PIC12F629-E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 21806
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 12F
Package Tube
RAM Size 64 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12F629
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V