PIC16C55-HS/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55-HS/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 71
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 24 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C55
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V