Home / Microcontrollers / PIC16C55T-HSE/SS
PIC16C55T-HSE/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55T-HSE/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 24 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C55
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V