PIC16C64A-20/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16C64A-20/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tray
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C64
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V