Home / Microcontrollers / PIC16C74B-20I/PQ
PIC16C74B-20I/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC16C74B-20I/PQ
Package:
44-MQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tray
RAM Size 192 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-QFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C74
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V