PIC16F1516-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1516-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1516
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V