Home / Microcontrollers / PIC16F1517T-I/PT
PIC16F1517T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1517T-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 28x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1517
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V