Home / Microcontrollers / PIC16F15245T-I/SO
PIC16F15245T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15245T-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1594
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12/2x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15245
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V