Home / Microcontrollers / PIC16F15255-E/STX
PIC16F15255-E/STX
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15255-E/STX
Package:
28-VQFN (4x4)
Description:
14KB FLASH, 1KB RAM, 10B ADC, 2X
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 19x10b SAR
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V