Home / Microcontrollers / PIC16F15255T-I/STX
PIC16F15255T-I/STX
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15255T-I/STX
Package:
28-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 17/2x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15255
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V