Home / Microcontrollers / PIC16F15325T-E/JQVAO
PIC16F15325T-E/JQVAO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15325T-E/JQVAO
Package:
16-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 16-UQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15325
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 16-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V