Home / Microcontrollers / PIC16F15354T-E/5NVAO
PIC16F15354T-E/5NVAO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15354T-E/5NVAO
Package:
28-VQFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15354
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-VQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V