PIC16F1578-I/GZ
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1578-I/GZ
Package:
20-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7462
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Connectivity LINbus, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1578
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V