Home / Microcontrollers / PIC16F17126-I/7N
PIC16F17126-I/7N
Microchip Technology
Product No:
PIC16F17126-I/7N
Package:
16-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 29x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F17126
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V