PIC16F1717-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1717-I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1717
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V