Home / Microcontrollers / PIC16F17175-I/PT
PIC16F17175-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F17175-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
14KB FLASH, 1KB RAM, 128B EEPROM
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 58x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V