Home / Microcontrollers / PIC16F1765T-I/ST
PIC16F1765T-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1765T-I/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1765
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V