PIC16F1786-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1786-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1786
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V