PIC16F1788-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1788-E/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 569
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1788
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V