Home / Microcontrollers / PIC16F18076-I/MP
PIC16F18076-I/MP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18076-I/MP
Package:
40-QFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 39x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number PIC16F18076
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V