Home / Microcontrollers / PIC16F18125-I/ST
PIC16F18125-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18125-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
14-TSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 29x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18125
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V