PIC16F18144-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18144-I/P
Package:
20-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 41x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18144
Program Memory Size 7KB (7K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V