Home / Microcontrollers / PIC16F18145-I/6N
PIC16F18145-I/6N
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18145-I/6N
Package:
20-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20VQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 728
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 41x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18145
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V