Home / Microcontrollers / PIC16F18146-I/SS
PIC16F18146-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18146-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 41x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18146
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V